Na těchto stránkách naleznete jednoduchý návod jak bezpečně změnit souborový systém FAT nebo FAT32 na moderní NTFS. NTFS (New Technology File System) má hlavní výhodu oproti FAT32 v tom, že dokáže pracovat se soubory většími než 4GB a méně se fragmentuje (má samozřejmě mnoho dalších výhod jako žurnálování, přidělování práv k souborům atd.) Změna filesystemu má smysl ale jen u operačních systémů řady NT (Windows 2000, XP, Vista), Windows 95, 98, ME neumí s disky NTFS pracovat.

    

Postup č.1:

 

1) zadejte: Start>spustit> napiště CMD a potvrďtě nebo Start>Programy>Příslušenství>Příkazový řádek

2) do příkazové řádky napište následující: CONVERT Písmeno_jednotky: /FS:NTFS, např. tedy CONVERT E: /FS:NTFS

 

Po spuštění programu uvidíte běžet text, akci nechte proběhnout až do konce, hlavně jí uprostřed nepřerušujte (může vypadat, že se "zasekla", ale je to jen zdánlivé, protože stále vykonává práci), na konci se objeví text, že se akce zdařila a sama se zavře.

 

Pokud se vám zdá složité psát text do příkazové řádky, stáhněte si rovnou dávku, která to udělá za vás.

 


 

Zvolte si odkaz pro stažení podle písmene jednotky, kterou chcete "přeformátovat":

 

c:  d:  e:  f:  g:  h:  i:  j:  k:

 

(a: a b: ani neuvádím, protože bývají vyhrazené pro diskety a nevím jak by se systém v tomto případě zachoval)


 

Po spuštění začne program ihned měnit FAT32 na NTFS aniž by se na cokoli dotazoval, proto jej spouštějte jen tehdy, jste-li si opravdu jistí, že změnu chcete provést!!!

Svazky převedené na NTFS nelze převést zpět na FAT nebo FAT32, lze je jen naformátovat na FAT nebo FAT32.

 

Nezalekněte se malé velikosti souboru , jedná se o dávkový soubor.

Nedoporučuji  měnit souborový systém např. mp3 přehrávačů. Spíše se hodí pro změnu systému souborů USB flash disků nebo výměnných disků.

Příkaz zachovává původní soubory a nepoškozuje je.

 

Další informace o příkazu convert zde.


Postup č.2:

 

Tento postup již popisuje jak naformátovat např. flash disk přímo na NTFS. Vymaže tedy na ní všechny stávající soubory! Otevřete "Tento počítač" a klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu flashky a dejte "naformátovat", pokud je zde v kolonce "Systém souborů" na výběr NTFS, je situace jednoduchá. Pokud máte na výběr jen FAT či FAT32, zkuste následující: Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu flash disku a zadejte "Vlastnosti" přejděte na kartu "Hardware", vyberte z nabídky "Disková jednotka", která odpovídá flash disku, dále klikněte na "Vlastnosti" > "Zásady" a přepněte z "Optimalizovat pro rychlé odebírání" na "Optimalizovat pro rychlost" > OK. Pak již disk podle výše uvedeného postupu půjde naformátovat na NTFS, po ukončení formátování si opět přepněte na "Optimalizovat pro rychlé odebírání".

  

- tp -   2008